Powrót do wszystkich

24 grudnia Wiglia Caritas dla ubogich, bezdomnych i samontych

24 grudnia Wiglia Caritas dla ubogich, bezdomnych i samontych
  Ogólne

Jak co roku Caritas Archidiecezji Krakowskiej przygotowuje wigilię dla ubogich, bezdomnych i samotnych. Cieszymy się, że po 2 latach przerwy, gdy mogliśmy tylko wydawać gorącą zupę i paczki na wynos, możemy znów usiąść przy wspólnym stole.

Wigilia dla najuboższych, bezdomnych i samotnych odbędzie się w restauracji „Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva” przy ul. Świętego Wawrzyńca 12 w Krakowie 24 grudnia o godz. 14.30.

W piątek 23 grudnia wolontariusze pakować będą świąteczne paczki, a 24 grudnia już od 9 rano będą przygotowywać i nakrywać stoły. Równocześnie w Kuchni św. Brata Alberta przygotowywane są świąteczne potrawy.

Od 13.45 będziemy witać uczestników wigilii, którą o 14.30 rozpocznie modlitwą metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Po tradycyjnym przełamaniu się opłatkiem uczestnicy zasiądą do świątecznych stołów, na których będą na nich czekać tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, smażony karp z ziemniakami i surówką z kapusty, ciasto, owoce i napoje. Wspólne kolędowanie poprowadzą Siostry Albertynki.

Każdy uczestnik wychodząc otrzyma paczkę z żywnością, a w niej konserwę mięsną i rybną, pasztet, cukier, chałkę, masło roślinne, ciastka, kakao, herbatę i czekoladę. Każdy otrzyma też kartkę z życzeniami świątecznymi, przygotowaną przez dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas.

Wigilię obsługiwać będzie jak co roku armia wolontariuszy: Siostry Albertynki, harcerze z ZHP i ZHR, młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy, wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas i inni, którzy często od wielu lat chcą podarować w ten szczególny dzień swój czas potrzebującym.
Organizowane przez krakowską Caritas wigilie odbywają się nieprzerwanie już od 1991 r., czyli od ponad 30 lat. Najpierw były to Wigilie na Dworcu PKP, potem Wigilie w krużgankach bazyliki Ojców Franciszkanów, a od kilku lat sali użycza nam właściciel „Starej Zajezdni”.

Wigilię pomaga sfinansować krakowski MOPS oraz Wojewoda Małopolski. Głównym sponsorem jest firma Transgourment Sp. z o.o., właściciel sieci sklepów Selgros, która dostarcza część żywności.

Zaproszenia na wigilię, wydawane przez Kuchnię św. Brata Alberta, MOPS i Kuchnię Stowarzyszenia Przyjaciół św. Brata Alberta rozeszły się bardzo szybko. Na szczęście nie jest to jedyna wigilia organizowana tego dnia w Krakowie.

Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy poprzez dar swoich sił i środków pomogą przeżyć w świątecznej atmosferze wigilijny wieczór osobom bezdomnym, samotnym i ubogim.

Dziękujemy Właścicielowi Starej Zajezdni za bezpłatne użyczenie sali na wigilię.