Powrót do wszystkich

Budujemy nową siedzibę ZOL w Zatorze

Budujemy nową siedzibę ZOL w Zatorze
  Ogólne

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. Hanny Chrzanowskiej w Zatorze służy pacjentom od 2002 r. Szybko okazało się, że ta forma pomocy jest najbardziej potrzebna. Przez cały czas na miejsce w ZOL czeka kolejka potrzebujących. Tymczasem, chociaż chorzy chwalą jakość opieki i rehabilitacji oraz atmosferę panującą w placówce, warunki panujące w budynku i obowiązujące normy zmuszają nas do budowy nowej siedziby ZOL.

To wielka inwestycja, która wpisana została przez Metropolitę Krakowskiego w rytm obchodów Roku Jubileuszowego i rozpoczynającego się Wielkiego Postu. Abp Marek Jędraszewski zdecydował, że ofiary zebrane w tym roku w czasie liturgii stacyjnych zostaną przeznaczone na budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Zatorze, który ma stać się jednym z owoców Roku Jubileuszowego 2025 w Archidiecezji Krakowskiej.

W nowej siedzibie ZOL znajdzie się miejsce dla 67 pacjentów.

Opis projektu

Nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. Hanny Chrzanowskiej w Zatorze jest odpowiedzią na aktualne oczekiwania społeczeństwa, wymagania przepisów dotyczących placówek medycznych oraz współczesnych standardów tego typu obiektów, które służą osobom chorym i niepełnosprawnym. Będzie zbudowany na planie zbliżonym kształtem do litery H wraz z przewiązką łączącą z istniejącym już budynkiem Domu Pomocy Społecznej oraz gabinetami rehabilitacji ambulatoryjnej, z której korzystają mieszkańcy miasta i gminy Zator oraz okolic. Łącznik stanowić będzie drogę komunikacyjną z zapleczem kuchennym oraz kaplicą DPS.

Na parterze nowego ZOL-u ulokowanych jest 16 sal dwuosobowych, 3 sale trzyosobowe dla chorych bez kontaktu lub z ograniczonym kontaktem oraz 2 sale jednoosobowe, z czego jedna z nich jest izolatką. Wszystkie sale są klimatyzowane i mają własne łazienki – w większości są to łazienki przelotowe, czyli łączące dwie sąsiednie sale, gdyż toaleta pacjentów odbywa się przy wsparciu opiekunek medycznych. W sumie na parterze będą łóżka dla 43 osób. Poza tym w centralnej części budynku od strony południowej jest zlokalizowana duża przeszklona jadalnia wraz z zapleczem kuchennym. Od strony północnej znajduje się dział farmacji (apteka), dyżurka pielęgniarek i sala zabiegowa. Ośrodek wyposażony będzie w dwie windy, z czego jedna jest dostosowana do transportu pacjentów na łóżku.

Piętro to przestrzeń z 10 salami dwuosobowymi z własnymi łazienkami, 1 salą trzyosobową i 1 salą jednoosobową. Łącznie jest to przestrzeń dla 24 osób. Przy salach w skrzydle zachodnim zlokalizowana jest świetlica do wspólnego spędzania czasu, dyżurka i pokój zabiegowy. Przy klatce schodowej dla personelu znajdują się szatnie dla personelu oraz gabinety: lekarski, psychologa, logopedy oraz pracownika socjalnego. W części budynku po stornie południowo-wschodniej zlokalizowana jest przestronna sala terapii zajęciowej, obok niej Sala Doświadczania Świata do terapii Snoezelen oraz sala do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Po przeciwnej stronie korytarza ulokowana jest kaplica. Pacjenci będą mogli także skorzystać z zadaszonego tarasu na zewnątrz.

Wokół budynku ZOL przewidziano alejki do spacerowania wraz  ze ścieżką sensoryczną, a także znaczne ilości zieleni oraz miejsca do spotkań i rekreacji. W północno-zachodniej części działki przewidziano miejsce na garaż i sprzęty gospodarcze do utrzymania ogrodu, a także kontenerowy agregat prądotwórczy. Warto nadmienić, że wody opadowe będą gromadzone w zbiornikach gruntowych i po uzdatnieniu użyte będą jako woda szara do spłuczek  w toaletach. Rozpoczęcie inwestycji przewidziane jest na wiosnę br., a zakończenie prac budowlanych na koniec maja 2027 r.