Powrót do wszystkich

Caritas wspiera spotkanie ukraińskiej młodzieży „Wiatr Nadziei”

Caritas wspiera spotkanie ukraińskiej młodzieży „Wiatr Nadziei”
  Ogólne   Pomoc Ukrainie   Wolontariat

W dniach 17-18 września w Krakowie odbyło się siódme spotkanie katolickiej młodzieży ukraińskiej obrządku wschodniego „Viter na-Dii” (co dokładnie oznacza „Wiatr Nadziei – Wiatr Na Działanie”). Organizatorem wydarzenia jest Ukraiński Kościół Greckokatolicki (Patriarchalna Komisja ds. Młodzieży UKGK).

W zwykłych warunkach spotkania młodzieży odbywały się we Lwowie. W tym roku z powodu wojny organizatorzy zdecydowali o zmianie formuły. Młodzi katolicy z Ukrainy spotkali się w Krakowie. Wydarzenie pod hasłem „Razem w trudnościach – razem w zwycięstwie!” trwało dwa dni i odbywało się w połączonym formacie: offline i online, na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, ul. Totus Tuus 32. Caritas Archidiecezji Krakowskiej została poproszona o pomoc w organizacji wyżywienie młodych uczestników spotkania.

Czas spotkania wypełniały spotkania z liderami opinii, platformy intelektualne, nieustanna modlitwa w świątyni, dyskusje panelowe, prezentacje, networking, spotkania tematyczne i koncerty. Ważnymi tematami

W spotkaniu wzięło udział około 1200 osób. Kto nie mógł być obecny, mógł bezpłatnie oglądać transmisję programu w oficjalnych zasobach internetowych „Viter na-Dii”.

„Viter na-Dii” w poprzednich edycjach zawsze miał na celu motywować młodych ludzi do zajęcia aktywnego stanowiska w Kościele i społeczeństwie, zwracania większej uwagi na ich edukację, życie duchowe itp. Teraz ważne jest, aby dać nadzieję, zwłaszcza tym, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Ukrainy, że ich przyszłość będzie dobra, jasna i że będą mogli mieć na nią wpływ i ją kształtować. Część z nich prawdopodobnie pozostanie poza Ukrainą nawet po zwycięstwie, ale mamy nadzieję, że większość wróci i będzie budowała swój ukochany kraj. Dlatego w tym roku „Viter na-Dii” będzie wyglądał właśnie tak” – powiedział o. Rostyslav Pendiuk, przewodniczący Patriarchalnej Komisji ds. Młodzieży, współorganizator spotkania młodzieży.

Zadaniem Caritas Archidiecezji Krakowskiej było zapewnienie wyżywienia uczestnikom spotkania. Zorganizowane zostały stanowiska do wydawania posiłków (obiadu i kolacji) pod namiotami. W sobotę i niedzielę pracownicy i wolontariusze Caritas wydawali gorące posiłki oraz kawę i herbatę, kanapki, drożdżówki, i zimne napoje dla ok. 1200 uczestników spotkania.