Powrót do wszystkich

Dyrektor Caritas Polska odwiedził Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Dyrektor Caritas Polska odwiedził Caritas Archidiecezji Krakowskiej
  Ogólne

19 września biuro i placówki Caritas Archidiecezji Krakowskiej odwiedził dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Wizyta rozpoczęła się w centrali krakowskiej Caritas od zapoznania się z pracownikami biura i ich zadaniami. Dyrektor krakowskiej Caritas ks. Tomasz Stec przekazał też informacje o rozwoju pomocy uchodźcom z Ukrainy, która w Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęła się natychmiast po wybuchu wojny. Szybka reakcja i dobrze zorganizowana pomoc oraz ogromne wsparcie darczyńców i wolontariuszy pozwoliło na zorganizowanie noclegów dla ponad 7000 osób, wydawanie nawet 6000 posiłków dziennie i wysłanie do Ukrainy pomocy humanitarnej o łącznej wadze ok. 2000 ton. Po rozmowie z pracownikami Księża Dyrektorzy wyjechali w teren, by odwiedzić kilka z ponad 40 placówek, które prowadzi krakowska Caritas.

Pierwszą z nich był Punkt Socjalny w Brzegach, miejsce udzielania pomocy żywnościowej i magazyn, w którym pakowane są transporty z pomocą humanitarną dla uchodźców. Krakowska Caritas jest największym spośród Caritas diecezjalnych partnerem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Właśnie w Punkcie Socjalnym w 2021 r. w ramach tego programu wydano z magazynu 1912,5 t żywności dla 42121 osób. Drugim wielkim programem realizowanym przez Punkt Socjalny jest program Spiżarnia Caritas. W 2021 dzięki temu programowi odebrano ze sklepów i przekazano potrzebującym 724 tony żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia. Odbiorcami było ponad 15000 osób.

Następnie Księża Dyrektorzy odwiedzili Ośrodek Wsparcia Dziennego oraz mieszkania chronione dla osób starszych i niepełnosprawnych „Campus Misericordiae”, które powstały dzięki Gminie Wieliczka jako pamiątka po odbywających się w tym miejscu w 2016 r. Światowych Dniach Młodzieży.

Kolejnymi placówkami, które odwiedził gość z Caritas Polska były służące osobom chorym i niepełnosprawnym: Stacja Opieki w Myślenicach, Dom Wczasowo-Rehabilitacyjny w Zembrzycach, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zembrzycach i Spytkowicach oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Dom Pomocy Społecznej w Zatorze.

Obiad był okazją do zwiedzenia położonego wśród lasów Ośrodka Wczasowo – Rekolekcyjnego w Zakrzowie, mogącego przyjąć 160 osób. Wizyta zakończyła się w Centrum Caritas Żywiecka w Krakowie, gdzie obecnie mieszkają uchodźcy z Ukrainy.

Mamy nadzieję, że ta szybka wizyta pokazała Księdzu Dyrektorowi, jak bardzo wszyscy w krakowskiej Caritas staramy się żyć wyobraźnią miłosierdzia.