Powrót do wszystkich

II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
  Ogólne

„Wiele osób boi się starości. Postrzegają ją jako rodzaj choroby, z którą lepiej unikać jakiegokolwiek kontaktu: uważają, że ludzie starzy nie dotyczą nas i należy ich trzymać jak najdalej, być może zgromadzonych w strukturach, które się nimi opiekują, a nas chronią przed braniem odpowiedzialności za ich zmartwienia.

Jest to „kultura odrzucenia”: mentalność sprawiająca, że gdy czujemy się inni niż najsłabsi i odlegli od ich kruchości, ona pozwala nam wyobrażać sobie, że „my” i „oni” podążamy odrębnymi drogami. W rzeczywistości jednak, długie życie — jak naucza Pismo święte — jest błogosławieństwem, a ludzie starzy nie są wyrzutkami, od których należy się dystansować, lecz żywymi znakami życzliwości Boga, który obdarza życiem w obfitości.

Błogosławiony dom, który troszczy się o osobę starszą! Błogosławiona rodzina, która szanuje swoich dziadków!”

Papież Franciszek

Całe Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, którego hasłem są słowa z Psalmu 92 „Wydadzą owoc nawet i w starości” można znaleźć TUTAJ.

 

W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa i wzrostem liczby osób starszych, chorych, niepełnosprawnych ruchowo Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzi ośrodki świadczące usługi opiekuńczo – pielęgnacyjne oraz rehabilitacyjne. Jest to 7 Stacji Opieki: w Zakopanem, Wieliczce, Gdowie, Myślenicach, Nowym Targu (opieka pielęgniarska i rehabilitacyjna od poniedziałku do piątku), oraz Zembrzycach i Zatorze (tylko rehabilitacja), Dom Wczasowo-Rehabilitacyjny dla chorych i starszych w Zembrzycach, a także Rodzinny Dom Pomocy w Krakowie i Mieszkania Chronione dla osób starszych i niepełnosprawnych w Brzegach koło Wieliczki.

Caritas prowadzi też placówki dziennego pobytu aktywizujące osoby starsze: – Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych – Klub Samopomocy w Krakowie oraz Ośrodek Wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych w Brzegach koło Wieliczki, a także Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera w Krakowie. Pomagamy również seniorom o niskich dochodach poprzez różne programy pomocowe: pomoc w wykupie leków, program „Spiżarnia Caritas”, program „Na Codzienne Zakupy” i inne.