Powrót do wszystkich

Integracyjne świętowanie Dnia Uchodźcy w Centrum Jana Pawła II

Integracyjne świętowanie Dnia Uchodźcy w Centrum Jana Pawła II
  Ogólne

W niedzielę 23 czerwca na terenach zielonych przy Centrum Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach odbywały się obchody Światowego Dnia Uchodźcy zorganizowane przez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Wraz z odbywającym się tam Piknikiem Rodzinnym były częścią Archidiecezjalnego Święta Rodziny.

Atrakcje przygotowane przez organizatorów sprawiały radość dzieciom, jak i dorosłym: gry, dmuchańce, koncert zespołu dziecięcego „Promyczki Dobra” oraz tańce, a także pokaz pracy służb mundurowych, strzelanie z łuku i symulator dachowania. Dodatkowo na stoiskach wspólnot i instytucji czekały różne zadania do wykonania oraz upominki. Rodzinnie czy indywidualnie – każdy miał okazję dobrze się bawić.

Ważnym punktem Światowego Dnia Uchodźcy była akcja krwiodawstwa „Kropla dobra”. – To wspólna akcja uchodźców z Ukrainy mieszkających w Polsce, w tym podopiecznych Caritas, ich znajomych oraz rodzin i Polaków. W wakacje potrzebna jest krew dla ratowania zdrowia i życia, stąd pomysł, by w ten sposób zaangażować się i pomóc potrzebującym. To również dobra okazja, aby przy tej okazji zwrócić okazję na problem uchodźstwa – mówi ks. Łukasz Ślusarczyk, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Na zachętę krew oddała s. Teresa Pawlak, koordynatorka Caritas Archidiecezji Krakowskiej ds. wolontariatu. Zaznaczyła, że jest krwiodawcą od 20 lat.

– Nie mogło nas tu dzisiaj nie być, bo gdzie są ludzie, tam jesteśmy i my – zaznaczyła Wasylina Wenger, pracownik Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom krakowskiej Caritas. – To bardzo dobra niedziela. Dużo miłych rozmów i uśmiechów. Dzieci opowiadały o swoich rodzinach, rysowały je i dostawały za to pluszaka. Mamy nadzieję, że już zawsze będą go kojarzyły ze swoimi bliskimi. Udało się też udzielić konsultacji kilku osobom – podsumowała. Caritas pomaga uchodźcom od początku wojny, a powstałe Centrum od blisko dwóch lat zapewnia wsparcie w codziennym życiu potrzebującym migrantom i uchodźcom znajdującym się na terenie naszej diecezji. Mogą oni skorzystać z pomocy psychologicznej, kursów językowych, doradztwa zawodowego oraz zajęć integracyjnych. Najubożsi otrzymują też wsparcie materialne. Od obecnych w trakcie obchodów pracowników oraz wolontariuszy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Krakowskiej, wspierającego na co dzień uchodźców, można się było dowiedzieć, jak ta pomoc wygląda w praktyce.

Z daleka widać było dwa duże namioty z logo Caritas. Wolontariusze Caritas obsługiwali stoisko gastronomiczne, częstując uczestników znakomitym bigosem przygotowanym przez Ośrodek Wczasowo-Rekolekcyjny Caritas w Zakrzowie, drożdżówkami i ciastkami, wodą mineralną, herbatą i kawą. W drugim namiocie został zorganizowany Punkt Informacyjny, w którym dyżurowali pracownicy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom krakowskiej Caritas. Można było uzyskać informacje o działalności Centrum i Caritas w Krakowie, legalizacji pobytu w Polsce, świadczeniach i rodzajach pomocy.

Na zakończenie pikniku wystąpił ukraiński zespół Korali. Zespół powstał w styczniu 2022 r. 6 śpiewających pań rozpowszechnia kulturę i muzykę ukraińską, wykonując pieśni ludowe i patriotyczne, ballady oraz utwory nowoczesne w j. ukraińskim oraz polskim.

Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej