Powrót do wszystkich

Podsumowaliśmy pomoc dla Ukrainy

Podsumowaliśmy pomoc dla Ukrainy
  Ogólne   Pomoc Ukrainie

Ponad 2 tysiące ton pomocy humanitarnej wysłane dla Ukrainy, noclegi dla 7120 osób, ponad 7 mln zł wydanych na pomoc. Krakowska Caritas rozpoczęła działania na rzecz Ukrainy nazajutrz po wybuchu wojny.

 

Bilans pomocy humanitarnej w postaci transportów wysyłanych przez krakowską Caritas w głąb Ukrainy to ok. 50 tirów i 350 samochodów dostawczych, które przewiozły do Ukrainy ponad 2 tysiące ton pomocy. W transportach tych przekazano żywność, odzież, koce, śpiwory, leki, środki opatrunkowe, apteczki pierwszej pomocy, środki higieniczne, kosmetyczne, środki czystości, sprzęt medyczny, łóżka, materace, aparat USG i 21 agregatów prądotwórczych. Pomoc była wysyłana w konkretne miejsca, w odpowiedzi na prośby kierowane do Caritas.

 

Dary te były pozyskane głównie od darczyńców – firm, instytucji, osób indywidualnych a także ze środków Caritas. W pierwszych miesiącach wojny przyjęliśmy także liczne zorganizowane transporty z lokalnych zbiórek w parafiach, gminach, szkołach, stowarzyszeniach, a także spoza kraju – Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, USA. Diecezjalna zbiórka na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie i wpłaty na nasze konto przyniosły ok. 7 mln zł, które już wykorzystaliśmy na pomoc uchodźcom. Mamy też wsparcie Caritas Polska i Caritas Internationalis.

 

Od ataku Rosji na Ukrainę 24.02.2022 r. i związanego z nim kryzysu humanitarnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej pomagała uchodźcom przybywającym do naszego kraju poprzez organizowanie miejsc noclegowych. Udało się zorganizować noclegi dla ok. 7120 osób nie tylko w 5 placówkach Caritas, ale też w domach zakonnych, domach rekolekcyjnych, parafiach i domach prywatnych. Większość zakwaterowanych osób wyjechała w dalszą podróż do rodzin lub przyjaciół w innych krajach. Caritas wspiera rzeczowo domy zakonne i osoby indywidualne, które goszczą uchodźców, przekazując żywność i inne niezbędne produkty.

 

Na Dworcu Głównym w Krakowie Caritas uruchomiła 6 marca całodniowy punkt informacyjny i pomocowy. Wydawana była tam pomoc rzeczowa, głównie sucha żywność, artykuły higieniczne, koce, śpiwory, opatrunki, leki przeciwbólowe, a po zakończeniu etapu pomocy doraźnej wydawane były pakiety żywnościowe.

 

10.03.2022 na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przy dworcu PKP w Krakowie przy wsparciu Wojewody małopolskiego powstał namiot do wydawania posiłków, za który odpowiedzialność przejęła Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Przez prawie 4 miesiące był czynny całą dobę, a w najgorętszym momencie wydawał ok. 6000 gorących posiłków dla uchodźców. W miejsce to przybywały również osoby prywatne, zakony, firmy, stowarzyszenia, parafie i inne grupy, które ofiarowały przygotowane przez siebie posiłki dla uchodźców. Namiot każdego dnia wspierała ogromna liczba wolontariuszy, również zagranicznych, tworząc niepowtarzalną atmosferę tego miejsca, aby dawać nie tylko jedzenie, ale chociaż trochę pocieszenia, pokoju i nadziei. Namiot działał do 30.06.2022 r.

 

1.07.2022 r. w budynku siedziby Caritas powstało Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, przejmując pracę na rzecz uchodźców świadczoną przez pracowników biura od wybuchu wojny. Zajmuje się pomocą doraźną, organizuje kursy językowe, pomoc psychologiczną, zajęcia integracyjne, doradztwo zawodowe. W ramach pomocy doraźnej wydawane są pakiety żywnościowe. Celem jest długofalowa relacja z beneficjentem, która ma zapewnić mu bezpieczeństwo i wsparcie w codziennym życiu. Z pomocy Centrum skorzystało już ok. 5500 rodzin.

 

Od początku trwania kryzysu wywołanego wojną, w Punkcie Socjalnym Caritas w Brzegach świadczona jest pomoc uchodźcom uciekającym do naszego kraju – zarówno zgłaszającym się po pomoc do naszego Punktu jak i przebywającym w placówkach, parafiach, domach zakonnych. Od lipca minionego roku osoby te mają możliwość odbierania pakietów żywnościowych cyklicznie, raz w miesiącu. Wydawane jest ok 3500 – 4000 pakietów miesięcznie (Punkt Caritas na Dworcu Głównym, Punkt Socjalny w Brzegach, Centrum Pomocy Uchodźcom Kraków – Ossowskiego 5).

 

Gorąco dziękujemy wszystkim współpracownikom, wolontariuszom, darczyńcom, zaprzyjaźnionym firmom i organizacjom.

Pomagali i pomagają nam:

Parafie i zakony Archidiecezji Krakowskiej

Caritas Polska

Kilkuset wolontariuszy

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Fundacja PGNiG S. A. im. Ignacego Łukasiewicza

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Grupa Azoty

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o.

Fundacja PKO Banku Polskiego

Lasy Państwowe

World Central Kitchen

Fundacja Fukudenkai

Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju

oraz wiele innych firm i stowarzyszeń, które przepraszam, że nie dam rady wszystkich tu wymienić. Tylko wspólnym wysiłkiem mogliśmy dokonać tak wiele dla tylu skrzywdzonych przez wojnę osób!

Ks. Tomasz Stec

Dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej