Spotkanie Wolontariuszy Archidiecezji Krakowskiej

80 osób z 31 parafii Archidiecezji Krakowskiej wzięło udział w Spotkaniu Wolontariuszy Archidiecezji Krakowskiej. Spotkanie było przestrzenią do wymiany doświadczeń i inspirowania się wzajemnie. Uczestniczy otrzymali praktyczne wskazówki i formację duchową.
Inicjatorami i pomysłodawcami spotkania osób zajmujących się wolontariatem z parafii Archidiecezji Krakowskiej był dyrektor Wydziału Charytatywnego i Caritas Archidiecezji Krakowskiej, ksiądz Mariusz Słonina wraz z wicedyrektorem Caritas Łukaszem Ślusarczykiem i koordynatorem ds wolontariatu Caritas Archidiecezji Krakowskiej – Dorotą Suder.
Pracując w organizacji charytatywnej dostrzegamy potrzebę formowania i szkolenia osób, które będą potrafiły wspierać potrzebujących w swoich środowiskach, które pomogą proboszczom dotrzeć do osób doświadczających ubóstwa i zorganizować dla ubogich skuteczną pomoc.
Wrześniowa powódź, która dotknęła południowo-zachodnią część Polski, uświadomiła nam jak ważną jest praca wolontariuszy. Doświadczenie sytuacji kryzysowej pokazało, że te parafie, które mają dobrze zorganizowane zespoły charytatywne, są w stanie działać skutecznie i sprawnie. Nasze obserwacje doprowadziły nas do przekonania, że należy pozyskiwać, szkolić i formować wolontariuszy, którzy w swoich parafiach będą potrafili zbierać informacje o potrzebach, planować pomoc i być wsparciem dla księży proboszczów w działaniach. Będą wiedzieli jak i gdzie uzyskać pomoc i ją zorganizować.
Historyczne miejsce w centrum Krakowa
Spotkanie odbyło się w Arcybractwie Miłosierdzia przy ul. Siennej 5 w Krakowie, czyli w miejscu, gdzie ks. Piotr Skarga stworzył pierwszą w Krakowie organizację zajmującą się pomaganiem ubogim. Miało ono charakter formacyjno – szkoleniowy.
Na początku ks. Mariusz Słonina, Dyrektor wydziału Charytatywnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie i Dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej po powitaniu wszystkich w tak zacnym i historycznym miejscu, opowiedział o działalności Caritas krakowskiej.
Ksiądz dr Andrzej Tarasiuk wygłosił konferencję pt. „Dlaczego warto pomagać? Aspekt duchowy”. Zwrócił w niej uwagę, że pomaganie jest chrześcijańskim obowiązkiem wypływającym wprost z Ewangelii (Mt 25, 31-46). Wskazał korzyści wypływające z pomagania i przypomniał 15 aktów miłości, które papież Franciszek proponuje jako formę postu.
Dzielenie się doświadczeniami
Artur Wilpert, koordynator i logistyk działań pomocowych z Diecezji Opolskiej, podzielił się z uczestnikami praktycznymi wskazaniami dotyczącymi organizowania skutecznych działań wolontariackich w sytuacjach kryzysu. Jako przykład posłużyły mu doświadczenia zdobywane przez wiele lat i przetestowane w czasie wrześniowej powodzi.
Przedstawiciele Wspólnoty Hanna, którzy niosą pomoc osobom bezdomnym, zwrócili uwagę uczestników spotkania na to jak istotnym w dziełach pomocowych jest modlitwa i nawiązywanie relacji. Wskazali także jak istotną w niesieniu pomocy jest systematyczność w działaniu.
Dorota Suder z Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Krakowskiej zaprezentowała programy pomocowe realizowane przez organizację i wskazała, jak parafialne zespoły charytatywne mogą z nich skorzystać. Przedstawiła możliwości współpracy wolontariuszy parafialnych z Caritas.
Parafialny Zespół Caritas z Węglówki podzielił się z uczestnikami doświadczeniem pracy wolontaryjnej na terenie parafii. Uczniowie Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół Fablok w Chrzanowie opowiedzieli o podejmowanych przez niech dziełach, między innymi o wydawaniu zupy dla osób bezdomnych na dworcu w Katowicach.
Spotkanie było przestrzenią do wymiany doświadczeń i inspirowania się wzajemnie. Uczestniczy otrzymali praktyczne wskazówki i formację duchową.
Mamy nadzieję na kolejne spotkania
Ufamy, że spotkanie zaowocuje powstaniem w parafiach zespołów charytatywnych, które będą docierały do ubogich na terenie Archidiecezji. Chcielibyśmy, aby jak największa liczba parafii w diecezji miała przeszkolonych wolontariuszy, którzy będą we współpracy z proboszczami nieść pomoc potrzebującym i skutecznie działać na co dzień i w sytuacjach kryzysowych.
Po spotkaniu zrodziło się w nas przekonanie, że konieczna jest zarówno formacja duchowa wolontariuszy, jak i szkolenia dotyczące działań pomocowych i informujące o możliwościach uzyskiwania pomocy. Chcielibyśmy dotrzeć do jak największej liczby parafii z całej Archidiecezji, dlatego w przyszłości planujemy takie spotkania jak to, które odbyło się w Krakowie, zorganizować w innych jej częściach (Nowy Targ, Zakrzów).
Mamy nadzieję, że spotkania wolontariuszy będą odbywały się cyklicznie, abyśmy mogli się od siebie uczyć i wspierać się.