Powrót do wszystkich

VI Światowy Dzień Ubogich

VI Światowy Dzień Ubogich
  Akcje

Po raz szósty będziemy w niedzielę 13 listopada obchodzić Światowy Dzień Ubogich, który – jak pisze papież Franciszek w przygotowanym Orędziu „również w tym roku staje się na nowo swego rodzaju pozytywną prowokacją, która ma nam pomóc w refleksji nad naszym stylem życia oraz nad wieloma wymiarami ubóstwa, które pojawiają się w tym obecnym momencie dziejowym”.

Przeczytaj ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO NA VI ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Ubogich

VI Edycja Światowych Dni Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej odbędzie się w dniach 12.11-14.11.2022 r. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, organizatorzy pragną powrócić do formy wydarzeń centralnych wraz z organizacją Namiotu Spotkań w centrum miasta, na Małym Rynku.

Będzie to przestrzeń dedykowana dla osób potrzebujących, zwłaszcza najuboższych z terenu Archidiecezji Krakowskiej. Szereg organizacji pomocowych i charytatywnych łączy siły podczas wydarzenia, by skuteczniej dotrzeć do wszystkich tych, którzy nie słyszeli lub nie mieli okazji dotychczas zgłosić się do organizacji z prośbą o wsparcie lub nie potrafią samodzielnie określić, jakiej pomocy potrzebują. Stąd też w namiocie na Małym Rynku będą dostępne bezpłatne konsultacje prawne, psychologiczne, medyczne, porady z zakresu aktywizacji zawodowej i świadczeń społecznych. Ponadto dostępne będą warsztaty, które mają na celu nawiązanie relacji bądź zaszczepienie pasji. Istotne jest również dotarcie do potrzebujących z odpowiednią pomocą medyczną, zwłaszcza do wszystkich tych, którzy na co dzień żyją na ulicy. Organizatorzy pragną przygotować dla osób bezdomnych ponad 700 pakietów ciepłej odzieży na zimę oraz termosów. Ważnym elementem będą również rekolekcje i codzienna Msza Święta. W niedzielę o 15.00 Mszy Świętej będzie przewodniczył Metropolita Krakowski – Abp Marek Jędraszewski.

Pełny program diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Ubogich można znaleźć TUTAJ

Tytka charytatywna

Krakowska Caritas kontynuuje w tym roku akcję „Tytka charytatywna” czyli „Torba pełna dobra”. To propozycja, która dobrze wpisuje się w klimat Światowego Dnia Ubogich i późniejszego czasu przygotowań do grudniowych prezentów z okazji wspomnienia św. Mikołaja.

Tytka Charytatywna to akcja zapoczątkowana przez poznańską Caritas, obecnie prowadzona przez Caritas diecezjalne w różnych rejonach Polski. Aby wziąć w niej udział, można odebrać puste torby ze specjalnym nadrukiem w Caritas. Akcję można ogłosić podczas Światowego Dnia ubogich i zaprosić chętne rodziny, by zabrały torbę i odniosły ją tydzień później wypełnioną żywnością i środkami czystości. Dary można przeznaczyć na dzieła charytatywne w swojej parafii, przekazać do Kuchni św. Brata Alberta w Krakowie przy ul. Dietla 48 albo do Caritas.

Można też zapakować do zwykłej torby na zakupy trochę artykułów pierwszej potrzeby: podstawowe produkty spożywcze o długim terminie przydatności (takie jak np. cukier, słodycze, soki, bakalie, makarony, konserwy, kawa, herbata, olej, oliwa), środki czystości, itp. i przekazać pod wskazane wyżej adresy. Przekażemy je potrzebującym.

Zobacz, jak ideę akcji „Tytka charytatywna tłumaczy prof. Jerzy Bralczyk

Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest w przedostatnią niedzielę roku liturgicznego, wypada pomiędzy 13 a 19 listopada. Został ustanowiony w listopadzie 2016 r. przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim Misericordia et Misera, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Caritas dla potrzebujących

Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzi największą w Krakowie kuchnię dla ubogich. Kuchnia św. Brata Alberta wydaje codziennie w zależności od pory roku ok. 400 (latem) – 500 (zimą) gorących posiłków: zupy z wkładką mięsną oraz pieczywa. Beneficjentami są osoby bezdomne, osoby starsze i samotne, emeryci, renciści, bezrobotni, osoby po wyjściu z zakładów karnych. Zdecydowana większość to osoby bezdomne oraz osoby kierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Działalność Kuchni jest szczególnie ważna w okresie jesienno–zimowym, kiedy zapewnienie osobom bezdomnym ciepłej zupy często pozwala im na przeżycie trudnego okresu. Oprócz zupy wydawane jest pieczywo, czasem krokiety lub pierogi oraz drożdżówki i pączki pozyskiwane od ofiarodawców. Posiłki wydawane są codziennie z wyjątkiem niedziel i świąt, kiedy podopieczni korzystają z pobliskiej kuchni prowadzonej przez Braci Albertynów.

Kuchnia św. Brata Alberta przygotowywała gorące posiłki nieprzerwanie przez cały okres pandemii Covid-19, został zmieniony tylko tryb pracy. Wydawano posiłki tylko na wynos. Zastosowano rygor sanitarny – maseczki, dezynfekcja, dystans w wydawaniu posiłku, wydawano żywność tylko w jednorazowych pojemnikach, co stanowiło dodatkową pracę.

Ze względu na Covid-19 dwa razy nie mogła się odbyć tradycyjna Wigilia dla ubogich, bezdomnych i samotnych, organizowana co roku 24 grudnia przez Caritas, lecz przygotowano potrawy na wynos i paczki żywnościowe dla 720 osób, które były wydane na zewnątrz, na terenie ,,Starej Zajezdni” przy ul. Św. Wawrzyńca 12 w Krakowie. Pomagali wolontariusze Caritas, ZHR, ZHP i prywatne osoby, których los ubogich nie jest obojętny.

W 2021 roku zostało objętych pomocą ok. 1800 osób, wydano 157120 tys. posiłków.

Działalność Kuchni finansowana jest przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Gminę Miejską Kraków, Arcybractwo Miłosierdzia oraz indywidualnych darczyńców.

 

Punkt Socjalny Caritas w Brzegach przekazuje potrzebującym żywność z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa finansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym FEAD, żywność z programu „Spiżarnia Caritas”, czyli pełnowartościową żywność o krótkim terminie przydatności do spożycia, pozyskiwaną ze sklepów, a także żywność, odzież i środki czystości pozyskane dzięki zbiórkom i darowiznom.

O skali tej pomocy może świadczyć podsumowanie z ubiegłego roku. W 2021 roku w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (Podprogram 2020) pomocy udzielono 42121 osobom, wydając z magazynu 1912,5 ton żywności. Punkt Socjalny współpracował z 77 Organizacjami Partnerskimi Lokalnymi, do których dystrybuowana była żywność od stycznia do października 2021. W samym Punkcie Socjalnym wydano ponad 199 ton żywności 4651 osobom. Przeprowadzono też w ramach działań towarzyszących 348 warsztatów dla 5838 uczestników.

W ramach programu „Spiżarnia Caritas”, Caritas podpisała umowy z 26 sprzedawcami żywności (głównie duże sieci sklepów), co daje ponad 80 sklepów. Żywność wydawana była w postaci paczek żywnościowych lub wykorzystywana była do przygotowania posiłków dla podopiecznych. Caritas współpracuje z 32 partnerami, takimi jak Parafialne Zespoły Caritas, placówki Caritas, inne placówki i fundacje.

W 2021 r. uratowano przed utylizacją i przekazano potrzebującym 724 tony żywności z krótkim terminem przydatności do spożycia. Z pomocy tej skorzystały 15092 osoby

Punkt Socjalny zorganizował też pomoc świąteczną dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Pomoc w postaci paczek żywnościowych i art. chemicznych przekazano potrzebującym przy okazji świąt Wielkiej Nocy – 215 paczek i świąt Bożego Narodzenia – 196 paczek. Paczki były rozwożone do osób potrzebujących, a także przekazywane placówkom Caritas, skąd trafiały do osób potrzebujących.

Łącznie Punkt Socjalny udzielił pomocy 42821 osobom.

Działalność Punktu Socjalnego finansowana była ze środków Caritas Archidiecezji Krakowskiej i Caritas Polska. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa finansowany jest z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym FEAD.