Powrót do wszystkich

Zakończyły się obchody VI Światowego Dnia Ubogich

Zakończyły się obchody VI Światowego Dnia Ubogich
  Akcje

Przez 3 dni trwały główne obchody Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej pod hasłem „Chrystus dla Was stał się ubogim”, mające na celu pomoc osobom w kryzysie bezdomności, a także uwrażliwienie i zachętę do codziennego niesienia pomocy ubogim.

W Archidiecezji Krakowskiej była to okazja do powrotu do znanej sprzed pandemii formuły Namiotu Spotkań, który w dniach 12-14 listopada 2022 r. stanął znów na Małym Rynku. Odbywały się w nim warsztaty (rękodzieła, fotograficzne, żonglerskie, robótek ręcznych, malowania koszulek). Można było skorzystać z porad specjalistów, np. pracowników MOPS, prawnika, psychologa, doradcy zawodowego. Był czas na wspólne rozmowy przy herbacie i kawie, śpiew przy gitarze, grę w planszówki, piłkarzyki i tenisa stołowego. Każdego dnia uczestnicy zasiadali też do wspólnego posiłku. Chętni mogli skorzystać z rozmowy z księdzem.

W Bazylice Mariackiej o godz. 15.00 każdego dnia dla uczestników odprawiana była Msza św. W niedzielę przewodniczył jej metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

– Najwspanialsze pokłady dobroci czerpiemy z nieustannego spojrzenia w Tego, który do końca nas umiłował, który nas zbawił i uczynił swymi braćmi – mówił Metropolita Krakowski podczas Mszy św. – Jezus przed śmiercią powiedział: „Bo ubogich zawsze macie u siebie”. To oni stają się okazją, by dzielić się dobrym, hojnym sercem i być otwartym dla poświęcenia siebie potrzebującym. Abp Jędraszewski przypomniał, że pomocy potrzebują Ukraińcy, szukający schronienia oraz ubodzy, wyciągający rękę po wsparcie. Podkreślił, że Eucharystia w Światowy Dzień Ubogich pozwala wejść głębiej w tajemnicę Chrystusowej miłości.

– Podczas tej Eucharystii wysławiamy Boga za to, co z Jego woli dla naszego zbawienia dokonał Jezus Chrystus. Jednocześnie jest ona wielkim błaganiem naszych serc, by były wrażliwe i nie odwracały się od tych, którzy potrzebują naszej miłości, wsparcia i pomocy. Aby nasze serca były żywe, a nie z kamienia, żywe miłością Chrystusową, która sprawia, że każdy potrzebujący jest tak bliski i drogi – mówił.

Potrzebujący otrzymali upominki – termosy, które na pewno przydadzą się w nadchodzące chłodniejsze dni. Czwartkowe popołudnie w Namiocie Spotkań zakończył wzruszający występ Teatru Tańca „Lilia”.

Oprócz spotkań na Małym Rynku, potrzebujący mogli skorzystać z porad lekarzy specjalistów, z pomocy medycznej oraz z „Metamorfoz” – usług fryzjera i kosmetyczki w Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

W organizację centralnych obchodów Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej zaangażowało się wiele wspólnot, organizacji i wolontariuszy, którym należy się gorące podziękowanie.