Powrót do wszystkich

Zmienia się tryb pracy Punktu Socjalnego

Zmienia się tryb pracy Punktu Socjalnego
  Pomoc żywnościowa - Punkt Socjalny

Od listopada zmienia się częściowo tryb pracy Punktu Socjalnego Caritas w Brzegach. Czwartki będą dniem wewnętrznym, kiedy nie będzie wydawana żywność. Osoby korzystające z pomocy są o tym informowane w Brzegach od 5 tygodni.

W czwartki żywność pozyskana ze sklepów w ramach programu „Spiżarnia Caritas” nie będzie wydawana przychodzącym osobom. Pracownicy Punktu Socjalnego przygotują z niej paczki i zawiozą je podopiecznym, którzy o własnych siłach nie są w stanie dotrzeć po pomoc.

Ponieważ nigdy nie wiadomo, ile żywności uda się pozyskać ze sklepów w dany dzień, nie można zapewnić regularnej, a jedynie doraźną pomoc tego typu. Jest to pełnowartościowa żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia, przeznaczona do szybkiego wykorzystania albo obróbki. Dla wielu osób stanowi dużą pomoc.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, do którego kierują Ośrodki Pomocy Społecznej, zapewnia konkretną pulę produktów żywnościowych, produkowanych na potrzeby programu. W kończącym się w tym miesiącu podprogramie 2021 każda osoba dostawała w ciągu roku następujący pakiet: groszek z marchewką 8 szt., koncentrat pomidorowy 7 szt., powidła śliwkowe 5 szt., makaron jajeczny świderki 9 szt., mleko UHT 5 szt., szynka drobiowa 6 szt., szynka wieprzowa mielona 4 szt., filet z makreli w oleju 5 szt., cukier biały 1 szt., olej rzepakowy 1 szt.

W miarę możliwości Caritas uzupełniała tę żywność darowiznami pozyskanymi od sponsorów i z programu „Spiżarnia Caritas”, dzięki czemu potrzebujący otrzymywali nie tylko konserwy, ale też np. pieczywo czy warzywa i owoce. Caritas prowadziła też szkolenia dotyczące zdrowego żywienia, niemarnowania żywności i dobrego gospodarowania domowym budżetem.