Pomagamy od 35 lat!

Pomagamy od 35 lat!

W tym roku minęło 35 lat od chwili, gdy Caritas Archidiecezji Krakowskiej została powołana do życia przez ks. kard. Franciszka Macharskiego 29 stycznia 1990 r., po czterdziestu latach przerwy, kontynuując tradycje Caritas sprzed likwidacji. Po zmianie sytuacji politycznej w Polsce Kościół krakowski mógł znów oficjalnie prowadzić działalność charytatywną, którą w okresie po zlikwidowaniu kościelnej Caritas przez komunistyczne władze państwowe w 1950 r. prowadzono w ukryciu, w parafiach i poprzez kurialny Wydział Duszpasterstwa Charytatywnego.

Już w pierwszym roku istnienia wykrystalizowały się główne kierunki naszej działalności: pomoc osobom bezdomnym i najuboższym, cierpiącym z powodu niepełnosprawności, choroby, podeszłego wieku, klęsk żywiołowych i zbrojnych konfliktów oraz potrzebującym wsparcia dzieciom i rodzinom. Następne lata były czasem tworzenia nowych placówek i akcji na rzecz potrzebujących. Podejmowane działania wypływały z analizy potrzeb osób wymagających wsparcia oraz z poszukiwania nowych dróg pomocy. Równie ważnym zadaniem Caritas było uwrażliwianie społeczeństwa na konieczność solidarności z potrzebującymi pomocy. Wypracowane wówczas kierunki pracy Caritas kontynuuje do dziś.

Rozwój Caritas

Pierwszą siedzibę Caritas miała w jednym pokoju i małym magazynku w Kurii Metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3. Od 1998 roku siedzibą centrali był budynek przy ul. Bronowickiej 78, w miejscu dawnej kaplicy św. Wojciecha, a od 2009 r. przeniosła się do znacznie większego budynku przy ul. Michała Ossowskiego. Zmianę te wymusił niejako europejski program pomocy żywnościowej PEAD, gdyż żywność z programu nie mieściła się w magazynach przy ul. Bronowickiej.

Zakupione i wyremontowane zabudowania przy ul. Ossowskiego 5 z czasem również okazały się zbyt małe, co skłoniło dyrektora Caritas do budowy kolejnego magazynu w Brzegach koło Wieliczki, na terenie przeznaczonym na obchody Światowych Dni Młodzieży. Tylko z dwóch głównych programów obsługiwanych przez Punkt Socjalny w Brzegach: Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową i Spiżarnia Caritas w ubiegłym roku do potrzebujących trafiło ponad 2 tysiące ton żywności.

Bardzo wcześnie, bo już w 1996 r. nasza Caritas rozpoczęła współpracę z samorządem, rozpoczynając na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków prowadzenie Schroniska dla Ofiar Przemocy, zmienionego następnie na Ośrodek dla Osób Dotkniętych Przemocą, a potem w Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej. Był to nowatorski pomysł, a równocześnie pierwsza tego typu placówka w Małopolsce. Dzięki współpracy z samorządami systematycznie zwiększała się liczba placówek Caritas.

Organizacja pożytku publicznego

Z dniem 24.05.2004 r. Caritas Archidiecezji Krakowskiej otrzymała status organizacji pożytku publicznego i została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000207658. Kategorię organizacji pożytku publicznego wprowadziła obowiązująca od 1 stycznia 2004 r. Ustawa o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie z dnia 24.04.2003 r. (DZ. U. NR 96, POZ. 873). Status organizacji pożytku publicznego mogła uzyskać organizacja pozarządowa prowadząca działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie.

Kolejne wyzwania – klęski żywiołowe, pandemia, napływ uchodźców z Ukrainy – nieodmiennie pokazywały, że wierni Archidiecezji Krakowskiej zawsze są gotowi do pomocy i solidarnie dzielą się z potrzebującymi.

Obecnie Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzi około 40 placówek pomocowych, nie licząc 8 placówek edukacyjnych. W ubiegłym roku z naszej pomocy skorzystało ponad 60 000 osób.

Dziękując Bogu i ludziom, chcemy świętować 35-lecie reaktywacji Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 14 czerwca w Ośrodku Wczasowo-Rekolekcyjnym im. Jana Pawła II w Zakrzowie. Przewodniczyć im. będzie Metropolita Krakowski.

Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy poprzez swoją pracę, wolontariat, darowizny i wszelkie inne formy współtworzyli i współtworzą to dzieło miłosierdzia, jakim jest Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Obyśmy zawsze byli dla potrzebujących znakiem nadziei!