Na codzienne zakupy
Już po raz siódmy Caritas w całej Polsce łączy siły z Fundacją Biedronki, żeby pomóc potrzebującym seniorom. Program „Na codzienne zakupy” to rozpoznawalny społecznie, wiarygodny i nagradzany projekt wsparcia. Jak to działa? Seniorzy otrzymują kartę, dzięki której mogą robić zakupy w sklepach Biedronka. Tegoroczna edycja programu rozpoczęła się 1 kwietnia 2024 i będzie trwała aż do końca stycznia 2025. Wcześniej zakończył się etap kwalifikacji beneficjentów programu.
Na terenie Archidiecezji Krakowskiej z programu korzysta 350 osób. Pomaga im ponad 150 wolontariuszy.
Istotnym aspektem programu, w kontekście godności podopiecznych, jest forma pomocy: karta daje wolność wyboru, nie stygmatyzuje. Seniorzy mogą płacić w sklepie, jak każdy inny klient. – Dla Ciebie to tylko 200 zł, a mnie ratuje życie – mówi pan Karol, jeden z podopiecznych programu. – Dzięki tej karcie, nie muszę wydawać swoich pieniędzy na jedzenie, tylko kupić na przykład leki – dodaje Pani Basia, która drugi rok z rzędu korzysta z programu.
– Od początku reakcja na program była bardzo pozytywna i dała nam motywację do dalszego rozwoju. Program obejmuje obecnie aż 11 000 osób starszych w całej Polsce. Przeprowadzone badania jasno wskazują, że dzięki karcie seniorzy lepiej się odżywiają, co z perspektywy naszej działalności i założonych celów, jest szczególnie istotne – dodaje Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.
Sprawna sieć pomocy
Wolontariusze z 1200 Parafialnych Zespołów Caritas z różnych terenów Polski, z małych miejscowości i dużych miast, najlepiej znają swoje społeczności i potrafią trafnie wskazać najuboższych seniorów oraz ich potrzeby. W program zaangażowanych jest blisko 4 000 wolontariuszy. Dzięki nim, można działać na tak szeroką skalę. – To zaangażowanie wolontariuszy i wielu innych osób, które się włączają, jest na pewno najsilniejszą stroną tego programu, tworzy potencjał, żeby robić więcej – mówi Katarzyna Scheer.
Program „Na codzienne zakupy” dobrze funkcjonuje również dzięki licznej sieci sklepów Biedronka. To ponad 3500 punktów, zarówno w małych i jak dużych miejscowościach.
Na terenie całego kraju w ramach tegorocznego programu pomoc otrzymało 11 tysięcy osób. Fundacja Biedronki przeznaczyła na ten cel w sumie 22 miliony złotych wsparcia, w postaci doładowań kart przedpłaconych.