Na codzienne zakupy

Tylko jeden na sześciu seniorów (16,94%) może liczyć na pomoc materialną rodziny, a 77% z nich ma dochody nieprzekraczające 1500 zł miesięcznie. Tak wynika z badania uczestników programu „Na codzienne zakupy” Caritas Polska i Fundacji Biedronki, który pomaga seniorom dotkniętym ubóstwem i samotnością.

W cieniu wydarzeń ostatnich lat – pandemii COVID-19, wojny na Ukrainie, wysokiej inflacji – seniorzy w Polsce cierpią z powodu ubóstwa i samotności. W odpowiedzi na te problemy Caritas Polska i Fundacja Biedronki prowadzą program „Na codzienne zakupy”. Gwarantuje on długofalową pomoc najuboższym seniorom i nie naznacza biedą, gdyż jego uczestnicy płacą za produkty kartą jak każdy inny klient sklepu. Dzięki naszemu wsparciu seniorzy lepiej się odżywiają, a zaoszczędzone środki mogą przekazać np. na wykupienie recepty.

Na terenie Archidiecezji Krakowskiej z programu korzysta 350 osób. Pomaga im ponad 150 wolontariuszy.

Na terenie całego kraju w ramach tegorocznego programu pomoc otrzyma 11 tysięcy potrzebujących.