Powrót do wszystkich

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Rozpoczynające się w pierwszą niedzielę Adwentu Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to największa ogólnopolska akcja Caritas. Dzięki niej na polskich stołach co roku płoną dziesiątki tysięcy świec z logo Caritas, a hojność ludzi wielkich serc pozwala na pomoc dla tysięcy dzieci z ubogich rodzin. Biorą w niej udział prawie wszystkie parafie archidiecezji krakowskiej.

Płomień wigilijnej świecy jest czytelnym znakiem solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami ubóstwa w Polsce i na świecie. Ofiary za świece przeznaczone zostają na organizację wakacji dla ubogich dzieci, pomoc najuboższym rodzinom w parafiach, dożywianie dzieci oraz dofinansowanie placówek służących dzieciom, prowadzonych przez krakowską Caritas. Tradycyjnie 10 groszy z ofiary za każdą świecę przeznaczane jest na projekty pomocy dzieciom z zagranicy, prowadzone przez Caritas Polska, najczęściej związane z dożywianiem dzieci.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom od ponad dwudziestu lat ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.