Powrót do wszystkich

Msza św. w intencji chorych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Msza św. w intencji chorych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
  Ogólne

w przeddzień XXXII Światowego Dnia Chorego, 10 lutego 2024 r. w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odprawiona została Msza Święta w intencji ludzi cierpiących z powodu choroby, niepełnosprawności i podeszłego wieku oraz wszystkich, którzy się o nich troszczą. Przewodniczył jej bp. Jan Zając. Do Łagiewnik przyjechali księża kapelani, pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz wielu indywidualnych pielgrzymów. Uczestników powitał kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Zbigniew Bielas.

Nawiązując do listu papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego, bp Jan Zając w homilii  podkreślił rolę braterstwa, podtrzymującego nas w okresach choroby i słabości. „Pierwszą formą opieki, jakiej potrzebujemy w chorobie, nieszczęściach jest bliskość pełna współczucia i czułości” –przypomniał słowa Ojca Świętego.

Wam siostry i bracia, którzy doświadczacie choroby za papieżem mówię do Was: „nie wstydźcie się swojego pragnienia bliskości i miłości”.  To jest Wasze apostolstwo – podkreślił.

– Dzisiaj to sanktuarium Bożego Miłosierdzia staje się szczególnym miejscem obecności Matki Najświętszej. Tu jest nasza Kana. Wraz z Matką Bożą troszczymy się o tych, którzy cierpią i są samotni. W ten sposób – mówił – woda cierpienia może się zamienić w wino współczucia, pomocy i daru z siebie. Niech NMP uzdrowienie chorych wstawie się za nami i pomaga nam stawać się apostołami miłosierdzia.

Po homilii wszyscy chętni otrzymali sakrament Namaszczenia Chorych.

Na zakończenie Mszy św.  słowa podziękowania do uczestników skierował dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Tomasz Stec.  Podziękował księżom kapelanom za ich posługę, pracownikom na co dzień opiekującym się chorymi w hospicjach i Domach Pomocy Społecznej za ich troskę o osoby starsze, chore i niepełnosprawne. Nazwał wszystkie te miejsca za papieżem Franciszkiem „gospodami Miłosiernego Samarytanina”, w których miłość rozlewa się na osoby potrzebujące. Podziękował także chorym za modlitewne wsparcie, za cierpliwość i heroizm znoszenia cierpienia i choroby.

Po Mszy Świętej uczestnicy spotkali się na wspólnym posiłku w Domu Duszpasterskim. Ten wymiar wspólnego świętowania podkreślił przekaz tegorocznego listu papieża do chorych: „Nie jest dobrze, aby człowiek był sam”. Uczestnikom pomagali wolontariusze Centrum Wolontariatu Caritas.