Powrót do wszystkich

Św. Mikołaj odwiedził Szkołę w Nowej Białej

Św. Mikołaj odwiedził Szkołę w Nowej Białej
  Akcje   Pomoc ofiarom klęsk żywiołowych

Dzięki współpracy Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Spiskiej oraz konsula generalnego Słowacji p. Tomáša Kašaja udało się zorganizować spotkanie z Mikołajem dla prawie 200 dzieci w szkole w Nowej Białej.

W 2021 Nową Białą dotknął ogromny, trwający kilkadziesiąt godzin pożar, w wyniku którego uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin oraz spłonęło lub zostało uszkodzonych około 25 zabudowań gospodarczych. Cała miejscowość przeżyła bardzo tę tragedię.

Z pomocą natychmiast ruszył Kościół. Już następnego dnia po zakończeniu pożaru Krakowska Caritas przekazała transport trwałej żywności, nowej odzieży, pościeli, koców i ręczników oraz sprzęty gospodarstwa domowego, rękawiczki jednorazowe i środki dezynfekcyjne dla rodzin poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej. Wypłaciła też zapomogi w wysokości 5000 PLN dla rodzin, które straciły dach nad głową.

Około 5 mln zł. przyniosła poszkodowanym zbiórka zorganizowana na polecenie metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego 27 czerwca w parafiach archidiecezji krakowskiej.

Spišská Katolícka Charita zorganizowała zbiórkę w parafiach i przekazała w sumie 56 074,53 € na wsparcie poszkodowanych rodzin, których nieruchomości zostały zniszczone lub uszkodzone przez pożar.

Przekazane środki zostały wykorzystane na odbudowę zniszczonych domów i gospodarstw. Jednak sprawienie odrobiny radości dzieciom, które przeżyły ogromną traumę, też jest bardzo ważne.

– To piękna lekcja dobroci niezależnie od kraju i kultur, w których żyjemy i poszukiwanie tego co nas łączy, a nie dzieli – podkreślił dyrektor krakowskiej Caritas ks. Tomasz Stec.

DATA PUBLIKACJI: 2022-12-07