Powrót do wszystkich

Świąteczne kiermasze Warsztatów Terapii Zajęciowej

Świąteczne kiermasze Warsztatów Terapii Zajęciowej
  Ogólne

W naszych Warsztatach Terapii Zajęciowej przygotowania do Wielkanocy już od kilku tygodni szły pełną parą. Dlatego to dobra okazja, by zaopatrzyć się w wielkanocne ozdoby. W Zembrzycach można to zrobić w godzinach pracy Warsztatu, czyli od 07:00 do 15:30 od poniedziałku do piątku. Dodatkowo uczestników WTZ i ich prace można spotkać w dniach 19 i 20 marca w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Odrowążu zaplanował 2 kiermasze w miejscowościach, z których pochodzą uczestnicy zajęć. 10 marca odbył się kiermasz przy kościele  św. Krzyża na Obidowej a w Niedzielę Palmową w Kościelisku.

17 marca  Warsztat Terapii Zajęciowej w Spytkowicach zorganizował kiermasz przy kościele w Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Spytkowicach. Zainteresowanie było tak duże, że prawie wszystkie prace znalazły nowe domy. Jednak zostało ich na tyle, żeby 20 marca tradycyjny kiermasz odbył się w siedzibie Urzędu Gminy Spytkowice.

Specjalnie zorganizowane przed Świętami kiermasze są ważnym wydarzeniem dla uczestników Warsztatów. To jednocześnie promocja placówki i wystawa prac uczestników, a cały dochód uzyskany ze sprzedaży prac powstających w Warsztatach przeznaczony jest na integrację społeczną uczestników.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej utworzyła i prowadzi 3 Warsztaty Terapii Zajęciowej w Odrowążu, ​Spytkowicach i Zembrzycach. ​To łącznie 135 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.​ Busy przywożą podopiecznych ​do ośrodków z okolicznych miejscowości, a po zajęciach odwożą do domów. Warsztaty Terapii Zajęciowej różnią się od Środowiskowych Domów Samopomocy tym, ​że ich zadaniem jest przygotowanie podopiecznych do podjęcia pracy zawodowej. ​Co roku 1 – 2 osobom udaje się znalezienie zatrudnienia. ​

Terapia zajęciowa odbywa się w różnych pracowniach. Za pracę w ramach terapii uczestnicy otrzymują kieszonkowe. ​Podkreśla to godność osób niepełnosprawnych i podnosi ich znaczenie ​
w rodzinach.​

Warsztaty Terapii Zajęciowej to zadanie realizowane wspólnie z Powiatami,  realizowane dzięki środkom z PFRON i Powiatu.​

Cała nasza praca z osobami niepełnosprawnymi ma na celu przygotowanie ich do możliwie największej samodzielności i integracji ze społeczeństwem.