Powrót do wszystkich

Wdzięczność, troska i zadanie – 20-lecie WTZ w Odrowążu

Wdzięczność, troska i zadanie – 20-lecie WTZ w Odrowążu
  Ogólne

14 stycznia prowadzony przez naszą Caritas Warsztat Terapii Zajęciowej w Odrowążu świętował 20-lecie swojej działalności. Po Mszy św. w kościele parafialnym odbyło się spotkanie w budynku szkoły podstawowej, na które oprócz uczestników i ich rodzin przybyli przedstawiciele władz samorządowych z miasta Czarny Dunajec na czele z burmistrzem Marcinem Ratułowskim, sponsorzy, darczyńcy i przyjaciele WTZ.

– WTZ przygotowuje osobę niepełnosprawną do życia w środowisku społecznym i podjęcia pracy, a zatem daje perspektywę życiową, satysfakcję, otwiera na kontakty z innymi ludźmi, daje szansę na usamodzielnienie, rozwijanie zdolności – podkreślała Monika Bukowska, kierownik WTZ w Odrowążu. Jak wielkie są te zdolności, goście mogli ocenić oglądając prace uczestników warsztatu, a nawet biorąc udział w przygotowanej aukcji. Uczestnicy przygotowali też prezentację historii swojej placówki.

– Myślę, że w dniu jubileuszu można rozwinąć skrót WTZ jako wdzięczność, troska i zadanie – zauważył dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Tomasz Stec.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Odrowążu Podhalańskim istnieje od 1 stycznia 2002 roku. Powstał dzięki współpracy Caritas, parafii, która udostępniła budynek powstały dzięki fundacji ks. Wita Maśnickiego, oraz lokalnego samorządu, który zauważył potrzebę rehabilitacji i terapii zajęciowej osób niepełnosprawnych. Była to pierwsza tego typu placówka w tym rejonie. Uczestnicy pochodzą z gmin: Czarny Dunajec, Jabłonka, Raba Wyżna, Rabka, Spytkowice.

Celem działania warsztatu jest aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, które ma na celu rozwój i poprawę sprawności niezbędne do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę jej indywidualnych możliwości.

Uczestnicy WTZ korzystają z wielu form integracji społecznej, takich jak wycieczki, wyjazdy, spotkania z ciekawymi ludźmi. Pokonują swoje słabości biorąc udział w konkursach, zawodach, przeglądach. Uczestniczą w życiu lokalnej społeczności poprzez udział w imprezach, organizując kiermasze czy zapraszając do placówki mieszkańców. Ogromne, długoletnie zaangażowanie pracowników sprawia, że to miejsce jest drugim domem dla wielu uczestników.