Powrót do wszystkich

Wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę hospicjum w Stróżach

Wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę hospicjum w Stróżach
  Ogólne

“Wielkim dziełem miłości, solidarności i dobroci” nazwał abp Marek Jędraszewski Hospicjum im. Chrystusa Króla w Stróżach, gdzie dziś wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę ośrodka.

– Hospicjum to szczególny dom. Nie tylko napełniony cierpieniem, ale bardziej napełniony miłością. Tego wszyscy jesteśmy świadkami – mówił ks. Gracjan Hebda, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.

Abp Marek Jędraszewski przypomniał historię choroby św. Jana Pawła II. Metropolita krakowski zaznaczył, że Ojciec Święty zdawał sobie sprawę, że “miłość wyzwalana przez cierpienie drugiego człowieka, jest też wielkim darem dla tych, którzy okazują pomoc”. – Okazując pomoc, pochylając się nad cierpiącym człowiekiem, sami stają się kimś ubogaconym we własnym człowieczeństwie – w swoich siłach, w swoich nadziejach, w swoim codziennym zmaganiu – mówił abp Marek Jędraszewski. Dziękował biskupowi tarnowskiemu, który zgodził się, aby Caritas Archidiecezji Krakowskiej kontynuowała to dzieło jako “wielkie dzieło miłości, solidarności i dobroci”.

Metropolita życzył wszystkim zaangażowanym w rozbudowę hospicjum, aby “to dzieło jak najszybciej przyjęło widzialny kształt na zewnątrz, ale także ten najbardziej cenny kształt miłości, która promieniuje, przemienia ludzi, sprawia, że tworzą się więzy przekraczające czas”.

Bp Andrzej Jeż zwrócił uwagę na piękno ludzi terminalnie chorych. – Wtedy dostrzega się kim naprawdę jesteśmy i jednocześnie możemy ujawnić w drugim człowieku, który otacza nas opieką, to co jest w nim najlepsze, co świadczy o głębi i pięknie człowieczeństwa – mówił biskup tarnowski podkreślając troskę chrześcijaństwa o człowieka, w każdej fazie egzystencji, bo życie ludzkie jest wielkim darem Boga.

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach powstała w 1998 r. W jej ramach od 2007 r. funkcjonuje Hospicjum stacjonarne im. Chrystusa Króla. Pierwotnie było przeznaczone dla 20 osób, a dziś dla 31 pacjentów. Do ich dyspozycji jest 14 pokoi 2-osobowych z łazienkami oraz 3 pokoje 1-osobowe, a także kaplica z relikwiami św. Jana Pawła II. Po rozbudowie hospicjum będzie mogło przyjąć 44 pacjentów.

Działalność hospicyjna została rozszerzona o hospicjum domowe dla dorosłych (2008 r.) i hospicjum domowe dla dzieci (2009 r.), które swym zasięgiem obejmuje powiat nowosądecki i gorlicki.

Tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej