Powrót do wszystkich

Patronalne święto krakowskiej Caritas

Patronalne święto krakowskiej Caritas
  Ogólne

18 czerwca świętowaliśmy wspomnienie naszego patrona, św. Brata Alberta w Ośrodku Caritas w Zakrzowie. Rozpoczęliśmy Mszą św. za żyjących i zmarłych pracowników Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Ksiądz Dyrektor w kazaniu mówił o św. Bracie Albercie, który w każdym człowieku potrafił odkryć umęczone oblicze Jezusa.

„Jego wspaniałe dzieło, które zapoczątkował, w piękny sposób prowadzą bracia albertyni i siostry albertynki, ale również my, Caritas staramy się ta jego misję realizować. Być przedłużeniem tego, co zapoczątkował Jezus. By nie tylko wzruszyć się biedą ludzką, ale w realny, konkretny sposób na tę biedę odpowiadać, konkretnym działaniem. I to jest, moi drodzy, Ewangelia. Bo Ewangelii nie da się tylko zamknąć w kościele, w kaplicy, nie da się jej tylko zamknąć w ewangeliarzu. Ewangelia ma być praktyczna, bo miłość jest praktyczna. I my mamy być żywymi obrazami, żywymi świadkami Jego Ewangelii. Ewangelii miłości. Do tego powołuje nas Jezus, do tego wzywa nas również św. Brat Albert”.

Następnie ks. Dyrektor zwrócił uwagę na przypominaną przez papieża Franciszka potrzebę odkrywaniu oblicza Pana Boga w drugim człowieku.

„Ubodzy są ludźmi, mają twarze, historie serca i duszy, są braćmi siostrami ze swoimi zaletami i wadami jak wszyscy inni. I ważne, aby wejść w osobistą relację z każdym. Zainteresowanie się ubogimi nie kończy się więc na pochopnym dawaniu jałmużny, a wymaga przywrócenia właściwych relacji międzyludzkich, które zostały zniszczone przez ubóstwo.”

Po zakończeniu Mszy św. ks. Dyrektor Tomasz Stec wręczył pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami dla pracowników, którzy w strukturach krakowskiej Caritas przepracowali już 10 i 25 lat.

Następnie pracownicy wraz z rodzinami wspólnie bawili się na pikniku, zapominając o codziennych troskach. Były konkurencje sportowe dla dzieci i dorosłych, a dla najmłodszych dmuchańce i wata cukrowa. Pogoda dopisała. Było pięknie!