Powrót do wszystkich

Turnus wytchnieniowy dla dzieci z Ukrainy

Turnus wytchnieniowy dla dzieci z Ukrainy
  Pomoc Ukrainie

Od 4 do 14 września w OWR Zakrzów przebywały dwie grupy dzieci i młodzieży z Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej w Ukrainie w ramach turnusu wytchnieniowego. Przyjechało do nas 80 dzieci wraz z opiekunami. Przygotowaliśmy dla nich bogaty program, aby dobre wspomnienia na długo zagościły w ich sercach, wypierając te złe.

Codzienny program obejmował zabawy integracyjne, spotkania w grupach, gry zespołowe, zajęcia sportowe na kompleksie boisk i na sali gimnastycznej. Zaplanowaliśmy też dużo wycieczek i grę terenową po okolicy ze specjalnymi zadaniami.

Na początku, kiedy dzieci słyszały lecący samolot, bały się, bo kojarzył się im tylko z bombami. Po dwóch – trzech dniach zaczęły się uśmiechać naprawdę – mówi p. Oksana, pracownik Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom krakowskiej Caritas, która brała udział w turnusie jako opiekunka.

W Krakowie grupa zwiedziła Wawel, Kościół Mariacki i Stare Miasto z przewodnikiem, a także uczyła się piec krakowskie obwarzanki w Muzeum Obwarzanka. Dużą atrakcją dla dzieci była wycieczka do największego w Polsce parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Do znajdującej się niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej grupa wybrała się, by zwiedzić klasztor i dróżki kalwaryjskie wpisane na listę UNESCO.

Podczas dnia artystycznego odbyły się warsztaty w grupach: malarskiej, teatralnej i tanecznej. Uczestnicy zaprezentowali efekty swojej pracy na wieczornym spotkaniu. Nie zabrakło warsztatów z pierwszej pomocy.

W trakcie turnusu dzieci wzięły też udział w warsztatach „Ratownicy Marzeń” realizowanych w ramach kampanii Akademia Caritas Dzieciom zorganizowanej przez Caritas Polska. To warsztaty o charakterze motywacyjnym, skoncentrowane na wzmacnianiu własnej wartości, konkretyzacji marzeń, zachęcie do rozwijania oraz realizacji zainteresowań. Ważnym elementem warsztatu jest wzmocnienie dobrej atmosfery w grupie rówieśniczej i obniżenie poziomu zachowań ryzykownych oraz nauka radzenia sobie w różnych sytuacjach kryzysowych.

Ostatni dzień pobytu wypełniła wycieczka do kopalni soli w Wieliczce, a wieczorem ognisko. 9 września dzieci wyjechały w drogę powrotną, zabierając ze sobą bardzo dużo uśmiechów, szczęścia i pozytywnej energii.