Powrót do wszystkich

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom od 30 lat pomaga najsłabszym

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom od 30 lat pomaga najsłabszym
  Akcje

3 grudnia – w pierwszą niedzielę Adwentu – rozpoczynamy po raz 30. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To największa ogólnopolska akcja Caritas. Dzięki niej na polskich stołach co roku płoną dziesiątki tysięcy świec z logo Caritas, a hojność ludzi wielkich serc pozwala na pomoc dla tysięcy dzieci z ubogich rodzin. W tym roku Caritas diecezjalne w całej Polsce przygotowały ok. 2 mln świec, które – mamy nadzieję – zapłoną na wigilijnych stołach.

Nasza krakowska Caritas przygotowała i dostarczyła do parafii ponad 130 000 szt. małych świec i prawie 30 000 szt. dużych świec z logo Caritas. Akcja na tak dużą skalę jest możliwa dzięki życzliwości księży proboszczów wszystkich parafii naszej diecezji, dzięki rzeszy wolontariuszy i darczyńców w parafiach. Dziękujemy gorąco za pomoc!

Konkretna pomoc

Świeca z logo Caritas na naszych wigilijnych stołach to już tradycja w bardzo wielu domach, a ofiary złożone za świece przeznaczymy jak co roku na pomoc dzieciom. Są  potrzebne na organizację wakacji dla ubogich dzieci, pomoc najuboższym rodzinom w parafiach, dożywianie oraz dofinansowanie placówek służących dzieciom, prowadzonych przez krakowską Caritas.

Prowadzimy pięć placówek całodobowych dla dzieci: dwie typu rodzinnego i trzy typu socjalizacyjnego, w których wychowuje się łącznie 56 dzieci. W 3 świetlicach ok 130 dzieci spędza popołudnia na nauce i zabawie oraz korzysta z gorącego posiłku. Ich funkcjonowanie jest finansowane dzięki umowom z samorządami, ale bieżące remonty budynków musimy finansować sami. Około połowy dzieci, które wyjechały w tym roku na wakacje z Caritas, miało obniżoną opłatę za pobyt lub było z niej całkowicie zwolnione. Organizujemy też akcje takie jak Dzień Dziecka, wyposażenie w przybory szkolne dzieci z ubogich rodzin lub Mikołaj.

Złotówka z ofiary za każdą świecę zostaje do dyspozycji proboszcza na potrzeby charytatywne w parafii, a 10 groszy przekazujemy do Caritas Polska na zagraniczne projekty pomocy dzieciom, najczęściej związane z dożywianiem dzieci.

Symbol solidarności z najsłabszymi

Płomień wigilijnej świecy jest czytelnym znakiem solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami ubóstwa w Polsce i na świecie nie tylko dla katolików. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom od ponad dwudziestu lat ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

Niech i w tym roku na wigilijnym stole nie zabraknie świecy Caritas!

 

Pobierz plakat akcji:

WDPD2023_plakat_210x420_Caritas3_DRUK